close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • POLSKIE NEKROPOLIE

 • foto: Marcin Faliński, cmentarz North Gate w Bagdadzie, październik 2012 r.Na terenie Iraku znajdują się cmentarze i groby polskich żołnierzy zmarłych tam i pochowanych w latach 1942 – 1943. Pozostały tu również osoby cywilne, które z Armią Polską przeszły szlak bojowy z Moskwy do krajów na  Bliskim Wschodzie.

  Dane ilościowe wykazują, że znajduje się tu około 470-500 polskich miejsc pamięci. Część z nich to cmentarze samodzielne, część znajduje się pod administracją brytyjskiej organizacji opiekującej się miejscami pamięci tego typu na całym świecie (Commonwealth War Graves Commission).

  Od roku 2003, czyli inwazji na Irak i zapoczątkowaniu Operacji Iracka Wolność nie jest znany stan cmentarzy, ani też nie wiadomo, czy ucierpiały w wyniku działań wojennych. Groby i miejsca pamięci, na których widnieją polskie nazwiska, znajdują się na liście poniżej wymienionych cmentarzy we wskazanych miejscowościach.

  Polskie placówki w Iraku, tj. Ambasada RP w Bagdadzie i Agencja Konsularna RP w Irbilu, podjęły działania zmierzające do odnalezienia i skatalogowania polskich miejsc pamięci na terenie Iraku, w tym na terenie irackiego Kurdystanu. Strona kurdyjska z życzliwością i zrozumieniem podeszła do polskiego projektu dotyczącego miejsc pamięci poległych żołnierzy i ludności cywilnej.

  18 lutego 2013 r. ówczesny Ambasador RP Lech Stefaniak, na spotkaniu z Armanem Ahmedem Muhammadem, Ministrem Martyrologii i Anfalu (zagłady), ustalili działania związane ze skatalogowaniem polskich grobów.

  Polskie instytucje wspierające te działania to Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie.