close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • ARCHIWUM 2013

 • 6 grudnia 2013

  Na czym polega proces aplikacji o wizę Schengen? Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku aplikacyjnego? Na te i inne, czasem nawet prywatne pytania, odpowiadali polscy konsulowie w czasie dnia „otwartych drzwi”.

  Polscy konsulowie zaprosili 5 grudnia 2013 r. studentów Wydziału Nauk Politycznych irbilskiego Uniwersytetu na spotkanie w siedzibie placówki. Najpierw kontrola bezpieczeństwa, później trasa przez ogród do poczekalni wizowej. A w środku: tablica informacyjna z najważniejszymi danymi odnośnie ubiegania się o wizę czy ważnymi numerami telefonów do pracowników konsulatu, pliki wydrukowanych informacji w językach angielskim i kurdyjskim, krzesła dla oczekujących na spotkanie z konsulem, miejsce na konsultację, saturator z wodą mineralną i… studenci nauk politycznych, wykładowca i dwójka konsulów. Kurdyjsko-angielskim tłumaczem była asystentka konsulatu, Glara. Pytaniom nie było końca. Zadano sztandarowe pytanie dotyczące procesu ubiegania się o wizę oraz pytania o dodatkowe dokumenty, a także o ważność tych dokumentów w procesie wizowym. Konsulowie rozwiali wątpliwości przedstawiając pozytywne strony całej procedury. Udokumentowanie celu podróży zabezpiecza pobyt takiej osoby na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, będących w strefie Schengen.

   

  spotkanie polskich konsulów ze studentami Wydziału Nauk Politycznych irbilskiego Uniwersytetu

  foto: Glara Qader/Agencja Konsularna RP w Irbilu


  Kolejna tura pytań odbyła się w salonie konsulatu.


  Były one różnorodne: od tych prywatnych, jak wykształcenie konsulów czy pozwolenie państwa wysyłającego na pobyt rodzin pracowników konsulatu w Kurdystanie do innych, dotyczących np. sytuacji ekonomicznej Polski. Studentów interesowała również możliwość odbycia studiów  na polskich wyższych uczelniach oraz procedury z tym związane. Byli też ciekawi, jakie stanowiska zajmują i gdzie pracują Polacy, którzy skończyli wydziały nauk politycznych wyższych uczelni w Polsce.


  Na zakończenie spotkania goście otrzymali niewielkie pamiątki, które będą im przypominały spotkanie z polskimi konsulami. Podsumowaniem spotkania była tez wspólna sesja fotograficzna, bo, jak to powiedziała jedna ze studentek - Kurdowie lubią robić zdjęcia.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: