close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • ARCHIWUM 2014

 • 14 grudnia 2014

  Oficjalny portal promujący nasz kraj Polska.pl jest od dziś dostępny w atrakcyjniejszej i bardziej nowoczesnej formie. Pokazuje Polskę współczesną i ludzi, którzy ją tworzą, ale także najważniejsze momenty w historii i tradycje interesujące dla obcokrajowców. Stronę prowadzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  Polska.pl

   

  - Nie nudzimy. Pokazujemy to, co w naszym kraju fascynujące, wyjątkowe i piękne. Przybliżamy Polskę poprzez historie ciekawych Polaków. Przede wszystkim tych, którzy tworzą i rozwijają nasz kraj dziś, ale nie zapominamy o tych, bez których Polski nie byłoby na mapach świata lub bez których nie byłaby ona dziś w Unii Europejskiej czy Sojuszu Północoatlantyckim – mówi minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.
  Portal w uruchomionej w grudniu 2014 roku nowej odsłonie oferuje użytkownikom nie tylko bogate galerie fotograficzne czy informacje o najcenniejszych zabytkach Polski, ciekawych regionach czy ważnych wydarzeniach kulturalnych lub gospodarczych. Ma także użyteczne funkcje, które ułatwią poznawanie naszego kraju. 
  Artykuły z portalu Polska.pl opisujące interesujące miejsca, które internauta chce odwiedzić w naszym kraju, można dodać do swojego planu podróży, jak do sklepowego koszyka, a następnie opublikować w mediach społecznościowych lub wysłać mailem pozostałym uczestnikom wycieczki. 
  Dzięki kalendarzowi, który będzie rozbudowywany, użytkownicy w łatwy sposób sprawdzą, jakie wydarzenia czekają ich w czasie pobytu w Polsce. 
  W podręcznej „ szufladzie”, widocznej z prawej strony w każdym miejscu portalu w postaci wąskiego paska z ikonami, znalazły się linki do innych stron promujących polską kulturę, naukę czy biznes. Wszystko po to, by w jednym miejscu i pod łatwym do zapamiętania adresem – Polska.pl lub Poland.pl - internauci mogli poznać Polskę. Polska.pl chce być dla nich drogowskazem. 


  Portal prowadzony przez Wydział Portali Internetowych Biura Rzecznika Prasowego MSZ prezentuje treści w podziale na pięć podstawowych sekcji.


  W „ Aktualnościach” widoczne są wszystkie artykuły i ostatnio opublikowane w serwisie. „ Poznaj Polskę” to szybkie spojrzenie na kraj, jego zwyczaje, święta czy najwybitniejszych przedstawicieli. Osiągnięcia w biznesie i gospodarce, a także nauce przybliża „ Biznes i nauka”. W dziale „ Turystka” serwis prezentuje m.in. atrakcje przyrodnicze i miejsca, gdzie warto aktywnie wypocząć. W „ Kulturze i sztuce” można zapoznać się z aktualnymi wydarzeniami artystycznymi, a także wybitnymi twórcami kultury XX i XXI wieku.


  Serwis Polska.pl będzie rozbudowywany o kolejne ciekawe, bogato ilustrowane i multimedialne treści. Obecnie jest dostępny w polskiej i angielskiej wersji językowej. W 2015 roku planowane jest uruchomienie wersji rosyjskiej. 


  - Nowy serwis nie jest internetową encyklopedią o Polsce. Ma nie przytłaczać treścią i faktami. Zależy nam na tym, by jego użytkownik, który przeważnie wejdzie na tę stronę raz, maksymalnie kilka razy, zobaczył, że Polska to ciekawe miejsce i kraj, w którym dużo się dzieje, warto spędzić trochę czasu lub zainwestować – dodaje minister Schetyna.


  Pierwsza odsłona portalu promującego Polskę prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych powstała w 2004 roku pod adresem Polska.gov.pl/Poland.gov.pl. Kolejną uruchomiono w 2009 roku. W maju 2014 roku resort dyplomacji pozyskał atrakcyjne adresy internetowe Polska.pl i Poland.pl, wówczas też zaczął działać pod nimi portal promujący Polskę, jeszcze w starej szacie graficznej. 
  Nowa odsłona serwisu został przygotowana przez firmę Publicis. Serwis internetowy wspiera realizację misji MSZ, której ważnym elementem jest m.in. promocja Polski za granicą i pogłębianie wiedzy obcokrajowców o naszym kraju. Koszt modernizacji portalu wyniósł 122 tys. zł.

   

  Marcin Wojciechowski
  Rzecznik Prasowy MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: